Bitwa pod Grunwaldem

"Bitwa pod Grunwaldem", czy prościej "Bitwa" to nazwa spontanicznego projektu polegającego na wyhaftowaniu haftem krzyżykowym obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" naturalnej wielkości.
Pomysłodawcami są Pani Janina Panek oraz Adam Panek z Działoszyna. Inspiracja przyszła od Pana Adama, który obserwując Panią Janinę podczas haftowania zażartował 'Tyle haftujesz, że do tej pory wyhaftowałabyś "Bitwę pod Grunwaldem"'. Tak się zaczęło. Zalążek zwariowanej myśli, których wiele nie dostrzega nigdy światła dziennego w sprawnym wykonaniu organizatorów nabrał realnych kształtów.
Projekt zbiegł się z nadchodzącym 600-leciem Bitwy, a dzień 15 lipca 2010 roku został ustalony jako granica czasowa, do której należy zdążyć z finałem prac.
"Bitwa pod Grunwaldem" jest jednym z najbardziej znanych, wartościowych i rozpoznawalnych malowideł polskich. Charakteryzuje się też ogromnymi wymiarami. Jego autor, Jan Matejko, uwiecznił w nim sceny jednej z największych średniowiecznych bitew Europy, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami Zakonu Krzyżackiego a zjednoczonymi siłami polsko-litewskimi oraz z mniej licznymi posiłkami ruskimi, mołdawskimi, czeskimi i tatarskimi.

Haft ma wymiary 9 na 4 metry. Składa się z 40 kawałków, każdy z nich wykonywany był osobno. Wzór hafciarski rozrysowany był w 50 książkach o objętości od 20 do 77 stron. Na wykonanie obrazu zużyto 150 km nici w 220 kolorach, z których wyszyto prawie 8 mln hafciarskich krzyżyków.
Jesienią 2011 roku obraz prezentowany był w galerii Martin Gropius-Bau w Berlinie, na wystawie „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”
za www.haftix.pl

Warto zobaczyć:
Strona domowa - www.haftix.pl
Film o powstaniu obrazu - link

Sponsorzy:

Aqua Przedszkole Marcinek Auto części KABA   Rosiński    Pilch

Magurka CAMAR Times   Okmar   Sanit-Trans 

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt uzyskał promesę dofinansowania Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Bielska" ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach projektu: „Historia haftem malowana".
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

UE  LEADER  Ziemia Bielska  PROW
Copyright © 2011, Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym OSP MG
Opracowanie serwisu: Jacek Paździor, grafika: Łukasz Mroczko